Liste/Izgara

6.Sınıf 1.Ünite Özetler

Allah Niçin Vahiy Göndermiştir

Allah vahiy göndermek suretiyle insanlara büyük bir lütuf, yardım ve destek sağlamıştır. Yüce Rabb'imiz, insanı bilme, düşünme gibi yetenekler vererek varlıkların en şereflisi, en mükemmeli olarak devamı »

.Peygamberlerin insanlardan seçilmesi

Peygamberler insanlardan farklı olarak Allah’tan vahiy alırlar. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur’da şöyle buyurmaktadır:"De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Fakat bana ilahınızın devamı »

İlahi Kitaplar

Cenab-ı Hak insanlara emir ve yasaklarını duyurmak için peygamberlerden bazılarına kitap, bazılarına da suhuf göndermiştir. Sayfalar anlamına gelen suhufun sayıları ve indirildikleri peygamberler devamı »

Peygamberlere İman

"Nebi", Arapça bir kelime olup, "nebe' " kökünden türetilmiştir. Muhbir, yani "haber verici" anlamına gelir. Nebe', yalnız, doğruluğunda hiç şüphe olmayan bir haber için kullanılabilir. Nebi'nin devamı »

Meleklere İman, İmanın Şartlarındandır

Melekler, her zaman insanların iyiliğini isterler. İyilik telkin ederek insanları iyiliğe yönlendirirler. İnsanların hatalarından dolayı bağışlanmaları için Allah'a dua ederler. Bu sebepten iyilik ve devamı »

Cin ve Şeytan

'And olsun ki insan, balçıktan işlenebilen kara topraktan yarattık. Cinleri de daha önce, alevli ateşten yarattık. ''   Cinlerin bir kısmı Allah'a inanır, bir kısmı ise inanmaz. Kuran'ın devamı »

Peygamberlerin nitelikleri

Peygamberlerin örnek kişilikleri ve yol göstericilikte öncü olmaları nedeniyle belli niteliklerle donanmış olmalarını gerektirmektedir. Bu nedenle peygamberlerin bazı üstün özellikleri ve kendine devamı »

Yandex.Metrica 0,3463