Temizlik Sağlığım İçin Önemlidir

Sağlığımızı korumanın en önemli yolu temiz olmaktır. Vücudumuzda hastalığa neden olan mikroplar, kirli ortamlarda kolayca çoğalabilirler. Tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra yıkanmayan eller, yemek yedikten sonra düzenli fırçalanmayan dişler, hastalanmamıza neden olabilir.
El, yüz, diş, boyun, kulak, ayak gibi uzuvlarımız, dış etkilere her zaman açıktır. Bunun için özellikle bu uzuvlarımızın temizliğine dikkat etmeliyiz. Ayrıca sağlıklı ve mutlu yaşamak için çevremizin temizliğine de önem vermeliyiz.
Sağlığımızı korumanın diğer bir yolu da yiyecek ve içeceklerimizin temiz olmasından geçer. Temizliğe dikkat edilmeden hazırlanmış yiyecek ve içecekler, hastalanmamıza neden olur. Bu yüzden dinimiz, yiyecek ve içeceklerimizin temiz olmasını öğütler. Allah bu konuda şöyle buyurur: "Size rızık olarak verdiğimiz temiz ve hoş şeylerden yiyin...” (Tâ-Hâ suresi, 81. ayet.)
İnsanlar temiz olmayan ortamlarda sağlıksız ve huzursuz olurlar. Bu nedenle sağlığımızı korumak için öncelikle temiz olmaya ihtiyacımız vardır.
 
Etiketler : Sağlığımızı, hastalanmamıza, Allah, dinimiz

Sosyal Paylaşım :

İlginizi Çekebilecek Diğer Başlıklar

Yorum Ekle

Yandex.Metrica 0,0424