Liste/Izgara

Konu Özetleri

Kaza ve Kader Ünite Tamamı

1. ALLAH HER ŞEYİ BİR ÖLÇÜYE GÖRE YARATMIŞTIR Allah, her şeyi bir ölçüye göre yaratmıştır. Her şeyin bir ölçüsü vardır. Bu açıdan ''Kader'' kelimesi Kuranda ölçülü yaratmayı ifade eder. Bu devamı »

Meleklerin Özellikleri ve Görevleri

Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail isimli meleklere "dört büyük melek'' denilir. Cebrail, vahiy meleğidir. Allah'tan aldığı vahiyleri peygamberlere ulaştırır. Kuran ayetlerini peygamberimize o devamı »

Ahirete Gidip gelen Var mı

Kıyamet kopacak,insanlar yeniden yaratılacaklar,yani ruhlar yeniden cesetlere kavuşacaklar;böylece dirilme dediğimiz olay gerçekleşecek. Daha sonra hesap ve mizan safhaları… Ve nihayet Cennet yahut devamı »

Kıyamet ve Yeniden Dirilme

Ömür ve Ecel:Yaratılan her canlı gibi insan dünya hayatında sonsuz değildir. Bir gün gelecek ömrünü tamamlayarak ölecektir. İnsanın dünya hayatında canlı kaldığı, yaşadığı süreye"ömür”,Allah’ın emri devamı »

Dünya Hayatının Karşılığı Ahiret

3.1. Allah Güzel iş Yapanları Ödüllendirecektir Allah Kuranıkerim'de, dünyada güzel işler yapanları ödüllendireceğini bildirir. Bu konuda pek çok ayet vardır. Bunlara örnek olarak aşağıdaki ayeti devamı »

Toplumda yaygın olan hurafe ve Batıl İnanışlar

Ruh Çağırma İnsan ruh ve bedenden yaratılmış bir varlıktır. Öldükten sonra ruh bedenden ayrılarak başka bir aleme veya boyuta geçer. Eski çağlardan beri insanlar ölen kimselerin ruhları ile bağlantı devamı »

Allah Niçin Vahiy Göndermiştir

Allah vahiy göndermek suretiyle insanlara büyük bir lütuf, yardım ve destek sağlamıştır. Yüce Rabb'imiz, insanı bilme, düşünme gibi yetenekler vererek varlıkların en şereflisi, en mükemmeli olarak devamı »

.Peygamberlerin insanlardan seçilmesi

Peygamberler insanlardan farklı olarak Allah’tan vahiy alırlar. Konu ile ilgili olarak Yüce Allah Kur’da şöyle buyurmaktadır:"De ki: Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Fakat bana ilahınızın devamı »

İlahi Kitaplar

Cenab-ı Hak insanlara emir ve yasaklarını duyurmak için peygamberlerden bazılarına kitap, bazılarına da suhuf göndermiştir. Sayfalar anlamına gelen suhufun sayıları ve indirildikleri peygamberler devamı »

Peygamberlere İman

"Nebi", Arapça bir kelime olup, "nebe' " kökünden türetilmiştir. Muhbir, yani "haber verici" anlamına gelir. Nebe', yalnız, doğruluğunda hiç şüphe olmayan bir haber için kullanılabilir. Nebi'nin devamı »

Meleklere İman, İmanın Şartlarındandır

Melekler, her zaman insanların iyiliğini isterler. İyilik telkin ederek insanları iyiliğe yönlendirirler. İnsanların hatalarından dolayı bağışlanmaları için Allah'a dua ederler. Bu sebepten iyilik ve devamı »

Cin ve Şeytan

'And olsun ki insan, balçıktan işlenebilen kara topraktan yarattık. Cinleri de daha önce, alevli ateşten yarattık. ''   Cinlerin bir kısmı Allah'a inanır, bir kısmı ise inanmaz. Kuran'ın devamı »

Peygamberlerin nitelikleri

Peygamberlerin örnek kişilikleri ve yol göstericilikte öncü olmaları nedeniyle belli niteliklerle donanmış olmalarını gerektirmektedir. Bu nedenle peygamberlerin bazı üstün özellikleri ve kendine devamı »

Çalışırım, Allah’ın Yardımına Güvenirim ve Başarırım

  Çalışırım, Allah’ın Yardımına Güvenirim ve Başarırım   devamı »

Evrende Bir Düzen Var

Çevremize bir göz atalım. Çeşitli bitkiler, renk renk çiçekler bizi kuşatıyor. Ağaçlar, Lezzetli meyvelerini bizlere sunuyorlar. Arı, bizim için bal yapıyor. inek, bize süt veriyor. Sanki hepsi devamı »

Allah'ın Sıfatları ve Anlamları

Vücûd Bu sıfat, Allah Teâlâ'nın vâr olduğunu ifâde eder. Allah Teâlâ'nın varlığı başka bir varlığa bağlı olmayıp, zâtının îcabıdır. Yani vücûdu, zâtıyla kaimdir ve zâtının vâcib bir sıfatıdır. devamı »

Allah Vardır ve Birdir

  Madem yeryüzünde bulunan her şeyin ve en basit şeylerin bile bir üreticisi ve yapıcısı vardır, o halde evren denilen ve hiç durmadan çalışan, içinde onlarca şey bulunduran düzenin devamı »

İnsan Akıllı ve İnanan Bir Varlıktır

Aklı olmayanın dini sorumluğu da yoktur. Çünkü, bir şeyden sorumlu olmak için onu anlamaya ve kavramaya yetecek güce sahip olmak gerekir. Anlama ve kavrama gücü ise akıldır. Dolayısıyla, aklı devamı »

Temizlik Sağlığım İçin Önemlidir

Sağlığımızı korumanın en önemli yolu temiz olmaktır. Vücudumuzda hastalığa neden olan mikroplar, kirli ortamlarda kolayca çoğalabilirler. Tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra yıkanmayan eller, yemek devamı »

Temiz Olmalıyım

TEMİZ OLMALIYIM HAZIRLIK ÇALIŞMALARI 1. Temizlik deyince ne anlıyorsunuz? Düşününüz. 2. Kaç türlü temizlik vardır? Defterinize yazınız. 3. ''Çevre temizliği'' sözünün anlamını büyüklerinizden devamı »

Yandex.Metrica 1,4328