Reklami Kapat

Reklami Kapat
3. 4. Büyüklere Saygı, Küçüklere Sevgi Göstermek - Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Döküman Arşivi
   

3. 4. Büyüklere Saygı, Küçüklere Sevgi Göstermek

Ayrıntılar
 
 
İnsana saygı ve sevgi göstermek, ona değer vermenin gereğidir. Sevgi ve saygı toplumda insanları birbirine bağlayarak sağlıklı bir toplum oluşmasına yardımcı olur.
 
Dinler açısından büyüklere saygı, küçüklere sevgi göstermek de evrensel davranışlardandır. İslam dini bu konuya büyük önem verir. Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur: “Rabb’in, sadece kendisine kulluk etmenizi, ana-babanıza da iyi davranmanızı kesin bir şekilde emretti.
 
Onlardan biri veya her ikisi senin yanında yaşlanırsa kendilerine ‘öf!’ bile deme; onları azarlama; ikisine de güzel söz söyle. Onları esirgeyerek alçak gönüllülükle üzerlerine kanat ger ve ‘Rabb’im! Küçüklüğümde onlar beni nasıl yetiştirmişlerse şimdi de sen onlara (öyle) rahmet et!’ diyerek dua et.”
 
İslam dini büyüklere saygılı davranılmasını emretmekle beraber küçüklere de sevgi ve şefkat gösterilmesini istemiştir.
 
Yahudilikte büyüklere saygıya önem verilmiştir. Tevrat’ta birçok yerde anne babaya saygı gösterilmesi istenmiştir. On emir içerisinde geçen, “Anne babana saygı göster…” ifadesiyle bu hususa vurgu yapılmıştır.
 
Hristiyanlıkta da bu konu oldukça önemli görülmüş ve İncil’de, “… Anne babana saygı göster…” şeklinde ifade edilmiştir.

 

Yorum ekle

   
   
   
   
   
   

Üye Girişi  

   
Dosya arşiviniz şu anda 4065 dosya içeriyor. Bu güne kadar, 3464 kere indirildi. Şu Anda sitemizde 1227 makale(Ders notu veya video) bulunmaktadır.Bu Makaleler 315399 defa izlenmiştir.<<23/04/2014>><<00:00>>
   
Yandex.Metrica